יום רביעי, 5 בספטמבר 2018

אלו שלא נולדו ואלו שלא מתו

מיהם אלו שלא נולדו ומיהם אלו שלא מתו?
תשובה:
לא נולדו : אדם הראשון וחוה לא נולדו, אלא נבראו ע"י ה'
לא מתו  :
  - אליהו הנביא - אליהו לא מת, אלא עלה בסערה לשמים ע"י רכב אש וסוסי אש (מלכים ב ב יא).
  - חנוך בו ירד (אביו של מתושלח) - כתוב בתורה: "ואיננו כי לקח אותו אלוקים" (בראשית ה כד). נחלקו הדעות כיצד לפרש את הפסוק, וממילא בשאלה האם חנוך מת או נלקח חי. בתרגום אונקלוס יש שתי גרסאות: "ארי אמיתיה  ה' (כי המיתו ה')" או " ארי לא אמיתיה  ה' (כי לא המיתו ה')". רשי כותב: "מיהר הקב״ה וסילקו והמיתו קודם זמנו" (בפירושו לפסוק כב). אבן עזרא מפרש: "מת". רלב"ג כותב: "שהושמה נפשו בגן עדן" (בפירושו לפסוק כג). המלבי"ם כותב: "לוקח למרום כמדרגת אליהו ז"ל". בספר מדרש אגדה כתוב: "עלה לרקיע בדבר ה' וקרא אותו מטטרון". וכן יש דעות שונות במדרשים ובמפרשים לכאן ולכאן.
  - שרח (סרח) בת אשר - כתוב בתרגום יונתן ששרח בת אשר נלקחה בחייה לגן עדן (בראשית מו יז).
  - בנוסף לשלושה שהוזכרו לעיל, כתוב "תִּשְׁעָה נִכְנְסוּ בְּחַיֵּיהֶם בְּגַּן עֵדֶן. וְאֵלּוּ הֵן: חֲנוֹךְ בֶּן יֶרֶד, וֵאלִיָהוּ, וּמָשִׁיחַ (לא ברור לי למי הכוונה), וְאֱלִיעֶזֶר עֶבֶד אַבְרָהָם, וְחִירָם מֶלֶךְ צוֹר, וְעֶבֶד מֶלֶךְ הַכּוּשִׁי, וְיַעְבֵּץ בְּנוֹ שֶׁל רְבִּי יְהוּדָה הַנָּשִׂיא, וּבִתְיָה בַת פַּרְעֹה, וְסֶרַח בַּת אֲשֶׁר. וְיֵשׁ אוֹמְרִים הוֹּצֵא מֶלֶךְ צוֹר, וְתַכְנִיס תַּחְתָּיו רְבִּי יְהוֹשֻׁעַ בֶּן לֵוִי (עפ"י הגמ' בכתובות עז:)" (מסכת דרך ארץ זוטא א).
גם על יעקב אבינו נאמר בגמרא: "אמר ר' יוחנן, יעקב לא מת" (תענית ה ב). מפרש רש"י: "אלא חי הוא לעולם". רבינו בחיי מפרש: "נפשו של יעקב היה מרחפת על גופו תמיד לתוקף קדושתו" (בראשית מט, לג בפירוש שני). כלומר, נפשו עדין מחוברת אל גופו במידה מסויימת, שלא כדרך שאר המתים, שהנפש מתנתקת מן הגוף ניתוק גמור.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה